Notice: Trying to get property of non-object in /home/users/stsk/public_html/index.php on line 75

Festiwal Pianistyki Polskiej

52. Festiwal Pianistyki Polskiej odbędzie się w dniach 08 - 14 września 2018 r.

ZMIANA W PROGRAMIE

  1. W miejsce KRZYSZTOFA JABŁOŃSKIEGO, który odwołał swój udział w festiwalu z powodu choroby, koncert Ignacego Jana Paderewskiego wykona ŁUKASZ KRUPIŃSKI.
  2. W miejsce  odwołanego recitalu ELŻBIETY BILICKIEJ wystąpi MICHAŁ KAROL SZYMANOWSKI

    10 IX 2018 – poniedziałek, godz. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

    FRYDERYK CHOPIN (1810 – 1849)
    - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
    - Walc As-dur op. 42
    - IV Ballada f-moll op. 52

    IGNACY JAN PADEREWSKI (1860 – 1941)
    - Legenda As-dur nr  1 z cyklu Miscelanea op. 16
    - Menuet G-dur nr 1 z cyklu Humoreski koncertowe op. 14
    - Nokturn B-dur nr 4 z cyklu Miscelanea op. 16

    KAROL SZYMANOWSKI (1882 – 1937)
    - Etiuda b-moll op. 4 nr 3
    - Wariacje b-moll op. 3

    MICHAŁ KAROL SZYMANOWSKI
    - fortepian (Bydgoszcz)

    Michał Karol Szymanowski - jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną  im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii  Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.

    Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: Konkursu Mozartowskiego MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J.  Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2015, 2008).

    Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie.

    Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Festiwalu „Chopin   i Jego Europaˮ, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyński, grając  z towarzyszeniem renomowanych orkiestr  symfonicznych.

    Często wykonuje również muzykę kameralną, z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i in. Nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Chopina, Paderewskiego,  Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego - wysoko ocenione przez krytykę, a w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwaćˮ.

8.IX.2018 – sobota, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

KONCERT INAUGURACYJNY Wielcy chopiniści jako kompozytorzy

JOANNA ŁAWRYNOWICZ - fortepian
Raoul Koczalski: III Koncert fortepianowy C-dur op.125 (pierwsze wykonanie w Polsce)

KRZYSZTOF JABŁOŃSKI
Ignacy Jan Paderewski: Koncert fortepianowy a-moll op. 17

RUBEN SILVA - dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku

9.IX.2018 – niedziela, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

WIECZÓR JAZZU

ADAM MAKOWICZ - fortepian solo

10.IX.2018 – poniedziałek, g. 16:00 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

ESTRADA MŁODYCH

TOMASZ CZESŁAW MARUT (Wrocław)
Ignacy Jan Paderewski – Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6
Robert Schumann – Toccata C-dur p. 7
Fryderyk Chopin: II Sonata b-moll op. 35

APPASSIONATO PIANO DUO: KLARA KRAJ i DOMINIKA GRZYBACZ – duet fortepianowy (Kraków)
Ignacy Jan Paderewski: Album „Tatrzańskie” nr 1 – 3
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata D-dur KV 381
Maurice Ravel: Suita “Moja matka gęś”
Francis Poulenc: Sonata na 4 ręce

10.IX.2018 – poniedziałek, g. 18:00 Sala Filharmonii i Teatru

SALON LAUREATÓW

ADAM GOŹDZIEWSKI (Warszawa)
Johann Sebastian Bach: Koncert włoski BWV 971
Raoul Koczalski: Kleine Sonate op. 146
Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo a-moll KV 511
Robert Schumann: Fasschingschwank aus Wien op. 26

ELŻBIETA BILICKA (Słupsk)
Johann Sebastian Bach: Preludium i Fuga Cis-dur BWV 872
Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo D-dur KV 485
Fryderyk Chopin: IV Scherzo E-dur op. 54
Claude Debussy: Reflets dans l’eau, Mouvement (Images I)
Robert Schumann: Fantasiestucke op. 12

11.IX.2018 – wtorek, g. 16:00 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

ESTRADA MŁODYCH

MATEUSZ KAWA (Katowice)
Ludwig van Beethoven: Sonata B-dur op. 22
Ignacy Jan Paderewski: Legenda As-dur op. 16 nr 1
Karol Szymanowski: Etiuda es-moll op. 4 nr 1, Wyspa syren, nr 1 z cyklu “Metopy” op. 29

THEO RANGANATHAN (Poznań)
Ignacy Jan Paderewski: Legenda As-dur op. 16 nr 1
Johannes Brahms: Sonata fis-moll op. 2

11.IX.2018 – wtorek, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

RECITAL FORTEPIANOWY

EDWARD WOLANIN
Fryderyk Chopin: Polonez-Fantazja As-dur op. 61, 2 Nokturny op. 55,
2 Nokturny op. 62, Barkarola Fis-dur op. 60
Sergiej Rachmaninow: 10 Preludiów op. 23

12.IX.2018 – środa, g. 16:00 Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

ESTRADA MŁODYCH

JULIA ŁOZOWSKA (Warszawa)
Wolfgang Amadeus Mozart: Wariacje G-dur KV 455
Ignacy Jan Paderewski: Melodia op. 16 nr 2
Fryderyk Chopin: Etiuda h-moll op. 25 nr 10, Nokturn H-dur op. 9 nr 3,
Polonez fis-moll op. 44

CYPRIAN SEKRECKI (Poznań)
Ignacy Jan Paderewski: Chant d’amour op. 10 nr 2
Fryderyk Chopin: III Sonata h-moll op. 58

12.IX.2018 – środa, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

RECITAL WOKALNO-PIANISTYCZNY
Fortepian w liryce wokalnej

JOANNA FRESZEL (sopran)
Pieśni Fryderyka Chopina, Władysława Żeleńskiego, Sergieja Rachmaninowa, Ignacego Jana Paderewskiego, Claude Debussy’ego, Benjamina Brittena, Sławomira Zamuszko

BARTŁOMIEJ KOMINEK (fortepian)
oraz utwory na fortepian solo Aleksandra Skriabina: 5 Preludiów op. 16, Etiuda dis-moll op. 8 nr 12 oraz Alberto Ginastery: 5 argentyńskich pieśni ludowych

13.IX.2018 – czwartek, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

RECITAL FORTEPIANOWY
Wizyty pianistów zza oceanu

KRYSTIAN TKACZEWSKI
Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni: Chaconne z Partity d-moll Fryderyk Chopin: 4 Mazurki op. 17,
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Modest Mussorgski: Obrazki z wystawy

14.IX.2018 – piątek, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

LAUREACI ESTRADY MŁODYCH 52. FPP
(utwory na fortepian solo)

FINAŁOWY KONCERT SYMFONICZNY

PIOTR SAŁAJCZYK – fortepian
Henryk Mikołaj Górecki: Koncert na fortepian i smyczki

BOGDAN KUŁAKOWSKI – fortepian

DOROTA PAWLUS – flet
Zbigniew Kruczek (ur. 1952): „Réjouissances” – Koncert na fortepian, flet, orkiestrę smyczkową i 2 perkusistów (prawykonanie światowe – utwór zamówiony przez FPP)

PIOTR SAŁAJCZYK – fortepian

POTR NOWAK - trąbka
Dymitr Szostakowicz: Koncert na fortepian, trąbkę i smyczki

RUBEN SILVA - dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku


Sprzedaż i rezerwacja biletów w kasie Filharmonii od 9:00 - 17:00
tel. 59 842 38 39