55. Festiwal Pianistyki Polskiej

autor plakatu art. plastyk Andrzej Szczepłocki


4 IX 2021 – sobota, g. 19:00 Sala Filharmonii

Inauguracja Festiwalu – Koncert symfoniczny
1/ Fryderyk Chopin: II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
2/ Władysław Żeleński: Koncert fortepianowy Es-dur op. 60 (w 100.rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego)
PIOTR ALEXEWICZ – fortepian (1), uczestnik XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 r.
PIOTR SAŁAJCZYK – fortepian (2)
RUBEN SILVA – dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku

5 IX 2021 – niedziela, g. 19:00 Sala Filharmonii

Wieczór jazzu w serii „Classic meets Jazz”
PAWEŁ KOWALSKI – fortepian
PIOTR BARON – saksofon tenorowy
Klasyka, Film, Jazz

6 IX 2021 – poniedziałek, g. 16:00 Spichlerz Sztuki - Sala im. Barbary Zielińskiej

Estrada Młodych
PATRYK MORGAŚ (Gdańsk)
Johann Sebastian Bach: Kunste der Fuge, kontrapunkty 1-4 BWV 1080
Ludwig van Beethoven: XXXI Sonata As-dur op. 110
Karol Szymanowski: Preludium i Fuga cis-moll
*   *   *
MARIA MOLISZEWSKA  (Kraków)
Sergiej Rachmaninow:  Etude-tableau a-moll op. 39 nr 6
Robert Schumann: Humoreske B-dur op. 20
Sergiej Rachmaninow: Etude-tableau D-dur op. 39 nr 9

6 IX 2021 – poniedziałek, g. 19:00 Sala Filharmonii

Salon laureatów
TOMASZ RITTER (zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na fortepianie historycznym oraz Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam”
Franz Schubert: Sonata a-moll D 784
    Franciszek Lessel: Fantazja C-dur op. 8
    Franz Schubert/ Ferenc Liszt - 4 pieśni:
Die Doppelganger (Sobowtór), Die Junge Nonne (Młoda zakonnica), Die Stadt     (Miasto) , Der Wanderer (Wędrowiec)
Vincenzo Bellini / Fryderyk Chopin: Casta Diva – aria z opery “Norma”
Józef Nowakowski: Fantaisie brillante na motywach opery „Linda di Chamounix”     Gaetano Donizettiego 

7 IX 2021 – wtorek, g. 16:00 Spichlerz Sztuki - Sala im. Barbary Zielińskiej   

Estrada Młodych
ERYK PARCHAŃSKI
Fryderyk Chopin: Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Scherzo b-moll op. 31, Etiuda C-dur op. 10 nr 1, Etiuda h-moll op. 25 nr 10, Impromptu Fis-dur op. 36,                               Sonata h-moll op. 58

7 IX 2021 – wtorek, g. 19:00 Spichlerz Sztuki - Sala im. Barbary Zielińskiej

III Koncert z cyklu „Witkacy – obrazy w dźwięku”
EDYTA PIASECKA – sopran
ANNA BOCZAR i BARTŁOMIEJ KOMINEK – duet fortepianowy
Fryderyk Chopin 2 Pieśni: Piosnka litewska, Śliczny chłopiec
Ignacy Jan Paderewski: Nad wodą wielką
Artur Malawski:  Bociany
Karol Szymanowski: Daleko został cały ten świat
Mieczysław Karłowicz 3 Pieśni: W wieczorną ciszę, Pamiętam ciche dni, Zasmuconej
Piotr Perkowski 2 Pieśni: Szu szu, Modły
Władysław Żeleński: Aria Goplany z opery „Goplana”

*   *   *
Tomasz Jakub Opałka: Duo concertante (prawykonanie utworu na duet fortepianowy inspirowanego malarstwem Witkacego, jako zamówienie FPP)
Ignacy Jan Paderewski: Album „Tatrzańskie” op. 12 – duet fortepianowy
Camille Saint-Saëns: Dance macabre (Taniec szkieletów) – wersja na duet fortepianowy

8 IX 2021 – środa, g. 16:00  Spichlerz Sztuki - Sala im. Barbary Zielińskiej

Estrada Młodych
ALEKSANDRA DĄBEK
Fryderyk Chopin: Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, 24 Preludia op. 28
Uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w październiku 2021 r. 

8 IX 2021 – środa, g. 19:00 Sala Filharmonii

Recital fortepianowy
RAFAŁ ŁUSZCZEWSKI
Edward Grieg: Suita „Z czasów Holberga”
Claude Debussy: Suita Bergamasque
Richard Addinsell: Koncert warszawski (wersja na fortepian solo)

9 IX 2021 – czwartek, g. 19:00 Sala Filharmonii

Zakończenie Festiwalu
Laureaci Estrady Młodych 2021 - występy solowe laureatów
(wręczenie dyplomów i wyróżnień będących ofertami koncertowymi)

* * *
Finałowy koncert symfoniczny poświęcony pamięci Haliny Czerny-Sfefańskiej (w 20.rocznicę śmierci)
1. Johann Sebastian Bach: V Koncert Brandenburski D-dur BWV 1050
2. Henryk Mikołaj Górecki: Koncert klawesynowy
3. Wolfgang Amadeus Mozart: XII Koncert fortepianowy A-dur KV 414

ELŻBIETA STEFAŃSKA – klawesyn (Bach, Górecki)
JOANNA TROJANOWSKA – skrzypce (Bach)
ANNA UZAREK – flet (Bach)
MAREK BRACHA – fortepian (Mozart)  
RUBEN SILVA – dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku.