53. Festiwal Pianistyki Polskiej

Autor: Andrzej Szczepłocki – artysta plastyk


7 – 13 września 2019

7 września – sobota, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

Inauguracja Festiwalu – Koncert symfoniczny „Mistrz i uczeń”

Fryderyk Chopin: I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Francis Poulenc: Koncert d-moll na 2 fortepiany i orkiestrę

Sergiej Rachmaninow: Rapsodia na temat Paganiniego op. 43

ZBIGNIEW RAUBO – fortepian (1, 2)

TYMOTEUSZ BIES – fortepian, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Karola Szymanowskiego w Katowicach (2, 3)

RUBEN SILVA – dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku

8 września – niedziela, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

Wieczór jazzu - standardy amerykańskie

ADAM MAKOWICZ – fortepian

KRZYSZTOF MEDYNA – saksofon

9 września – poniedziałek, g. 16:00 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

Estrada Młodych
ROBERT MACIEJOWSKI (Tarnów) – zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu im. Józefa Krogulskiego

Fryderyk Chopin: Nokturn Es-dur op. 55 nr 2

Piotr Czajkowski: 6 Utworów op. 19

Aleksander Skriabin: V Sonata Fis-dur op. 53

*   *   *

MATEUSZ KRZYŻOWSKI (Warszawa) – zdobywca II nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Fryderyk Chopin: Nokturn fis-moll op. 48 nr 2

Raoul Koczalski: Sonata op. 146

Karol Szymanowski: Fantazja C-dur op. 14

9 września  – poniedziałek, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

Salon Laureatów

TOMASZ RITTER (zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na fortepianie historycznym oraz Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam)

Robert Schumann: Fantasiestücke op. 12

Fryderyk Chopin: III Sonata h-moll op. 58

*   *   *

JAKUB KUSZLIK (laureat czołowych  nagród międzynarodowych konkursów im. Paderewskiego i Rubinsteina oraz Estrady Młodych FPP)

Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni: Chorał “Nun komm der Heiden Heiland”

Robert Schumann: Kreisleriana op. 16

Ferruccio Busoni: Wariacje i fuga op. 22 na temat Preludium c-moll Chopina

10 września – wtorek, g. 16:00 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

Estrada Młodych

ADAM KAŁDUŃSKI (Bydgoszcz) – laureat międzynarodowych konkursów

„Arthur Rubinstein in memoriam” i im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Ignacy Jan Paderewski:

Nokturn B-dur op. 16 nr 4, Menuet G-dur op. 14 nr 1, Sarabanda h-moll op. 14 nr 2, Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 nr Fryderyk Chopin: II Sonata b-moll op. 35

                                                       *   *   *

IGOR TORBICKI (Gdańsk)

Paweł Mykietyn: 4 Preludia

Karol Szymanowski: 2 Mazurki op. 62

Stanisław Moniuszko / Henryk Melcer: Prząśniczka

Michaił Glinka / Milij Bałakiriew: Słowik

Dymitr Kabalewski: Rondo a-moll op. 59

10 września – wtorek, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

Muzyka polska XX wieku

Witold Lutosławski: Partita na skrzypce i fortepian

Grażyna Bacewicz:

- II Sonata fortepianowa

- I Kwintet fortepianowy

KORNELIA FIGIELSKA – skrzypce (1, 3)

ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK – fortepian (1-3)

Kwartet smyczkowy (3) w składzie:

KORNELIA FIGIELSKA - skrzypce

KAROLINA GUTOWSKA - skrzypce

AGNIESZKA PODŁUCKA - altówka

AGATA BĄK - wiolonczela

11 września – środa, g. 16:00 Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

Estrada Młodych

PAWEŁ WOJCIECHOWSKI (Warszawa) – zdobywca I nagrody I Międzynarodowego Konkursu im. Józefa Krogulskiego

Aleksander Skriabin: Fantazja h-moll op. 28

Paweł Mykietyn: Preludia nr 1 i nr 4

Ferenc Liszt: Sonata-Fantazja „Po lekturze Dantego”

*   *   *

MIŁOSZ LEWANDOWSKI (Poznań)

Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op. 3

Sergiej Rachmaninow: 6 Etudes-tableaux op. 33

11 września  – środa, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

Recital fortepianowy - polskie sonaty fortepianowe

RADOSŁAW SOBCZAK

Ignacy Jan Paderewski:
- Menuet G-dur op. 14 nr 1
- Sonata es-moll op. 21

Marcin Tadeusz Łukaszewski: 4 Etiudy transcendentalne „Pory roku”

*   *   *

Piotr Pietkiewicz: Epifonia nr 6

Karol Szymanowski: II Sonata A-dur op. 21

* promocja płyty CD z nagraniami utworów fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego

12 września  – czwartek, g. 19:00 Sala Wernisażowa im. Barbary Zielińskiej w Słupskim Spichlerzu Sztuki MPŚ

I Koncert z cyklu „Witkacy – obrazy w dźwięku”

Karol Szymanowski:

- Źródło Aretuzy, nr 1 z cyklu „Mity” op. 30

- Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 9

Mikołaj Hertel: „Witkacy – autoportret” na sopran, alt i kwintet fortepianowy

(światowe prawykonanie utworu zamówionego przez Festiwal Pianistyki Polskiej)

KORNELIA FIGIELSKA – skrzypce (1-3)

ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK – fortepian (1-2)

EWELINA SIEDLECKA-KOSIŃSKA – sopran (3)

ELWIRA JANASIK – alt (3)

Kwartet smyczkowy (3) w składzie:

KORNELIA FIGIELSKA – skrzypce

KAROLINA GUTOWSKA – skrzypce

AGNIESZKA PODŁUCKA – altówka

AGATA BĄK – wiolonczela

MIKOŁAJ HERTEL – fortepian (3)

13 września – piątek, g. 19:00 Sala Filharmonii i Teatru

Zakończenie Festiwalu

Laureaci Estrady Młodych 2019’ - występy solowe laureatów (wręczenie dyplomów i wyróżnień)

 

* * *

Finałowy koncert symfoniczny z cyklu „Wszystkie koncerty fortepianowe Raoula Koczalskiego”

Raoul Koczalski: V Koncert fortepianowy d-moll (1942 r.)*

JOANNA ŁAWRYNOWICZ – fortepian

RUBEN SILVA – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku

* - promocja płyty CD z nagraniami koncertów fortepianowych Raoula Koczalskiego


7 września – sobota, g. 16.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku

Wydarzenie towarzyszące 53. FPP - Pomorskie Talenty Muzyczne
Koncerty fortepianowe Haydna, Mozarta i Chopina w wersji na fortepian i kwartet smyczkowy
ZOFIA NOWICKA, MIRON ŁAJMING, LEOPOLD GOŁĄB, PATRYK MORGAŚ i PIOTR CZERWIŃSKI – fortepian/uczniowie szkół muzycznych II st. z Gdańska i Gdyni
NEOQUARTET w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce I, Paweł Kapica – skrzypce II, Michał Markiewicz – altówka, Krzysztof Pawłowski - wiolonczela

Sponsorzy 53 FPP

Sponsorzy 53 FPP